Jadranska maritimna hodočašća
u lokalnom, nacionalnom i transnacionalnom kontekstu
Više informacija pronađite na Facebook stranici projekta.
izv.prof.dr.sc. Mario Katić, voditelj
doc.dr.sc. Mirela Hrovatin, suradnik
dr.sc. Karmen Turčinov, suradnik
Adriana Pojatina, doktorandica
Petra Valovičić, doktorandica
izv.prof.dr.sc. Trpimir Vedriš, suradnik
izv.prof.dr.sc. Ante Blaće, suradnik
doc.dr.sc. Tomislav Klarin, suradnik
novosti
Jedan od rezultata provedenih aktivnosti projekta je odluka Ministarstva kulture i medija od 2. prosinca 2024. godine, kojom su jadranska marijanska maritimna hodočašća upisana su u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Upis je moguće vidjeti na poveznici.
11. prosinca 2024. godine u 17h u SEP zgradi Sveučilišta u Zadru, predavaonica 001, održat će se predstavljanje rezultata prjekta Hrvatska maritimna hodočašća u lokalnom, nacionalnom i transnacionalnom kontekstu.
Bogat program dostupan je na društvanim mrežama projekta.
28. studenog 2024. godine u 17h u Domu kulture u Rogoznici, održat će se predstavljanje monografije o višestoljetnoj tradiciji hodočašća Gospi od Kapelice.
Ovaj događaj rezultat je opsežnog istraživanja i suradnje brojnih institucija te daje jedinstveni uvid u povijest i značaj ovog maritimnog hodočašća!
Više o svemu čitajte na poveznici.
Naš suradnik dr. sc. Trpimir Vedriš govorio je za Zadarski list o rezultatima svojih istrživanja u skopu projekta. Razgovor je moguće pronaći na poveznici.
U četvrtak, 1. veljače 2024.
u Zadaru, dr.sc. Trpimir Vedriš održao je javno predavanje "Tko su bili
sv. Asel, sv. Marcela i sv. Ambroz?
Kult ninskih svetaca zaštitnika između tradicije i novih istraživanja".
Od 2. do 5. svibnja 2024. godine u Zadru održati će se naš skup THE SACRED SEA: RELIGIOUS PRACTICES IN MARITIME CONTEXT!
Tijekom srpnja 2023. godine voditelj projekta Mario Katić je, u suradnji s Hrvatskom radio televizijom, radio na snimanju dokumentarnog filma o Fašinadi u Perastu. Veselimo se realizaciji filma!
Rad dr. sc. Trpimira Vedriša, u koautorstvu s dr. sc. Ingom Vilogorac Brčić, objavljen je 2022. godine u godišnjaku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu - Radovi Zavoda za Hrvatsku povijest.
Dr. sc. Mario Katić objavio je članak u časopisu Kotorski zbornik.
Početkom veljače 2023. godine održan je četvrti sastanak istraživačke grupe.
Kroz mjesec svibanj, 2022. godine obavljene su fokus grupe s dionicima lokalnih zajednica Sali, Dugi otok i Murter, otok Murter.
Tijekom 2022. godine obavljena su etnografska terenska istraživanja na svim lokalitetima obuhvaćenima projektom (Nin, Kukljica, Sali i Piškera, Murter i Tarac te Perast). Istraživanja su dovela do novih uvida i fokusa te do produbljivanja postojećih saznanja.
Mirela Hrovatin sudjelovala je na devetoj međunarodnoj znanstvenoj konferenciji "Sacred Journeys" s izlaganjem "Staying outside of Tourisam: Small-scale Pilgrimage and ICH Policies on Example of Nin, Croatia".
Petra Valovičić sudjelovala je na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji "European Association for the Study of Religions" s temom Religions and States of Freedom, na kojoj je održala izlaganje pod nazivom "Just wait until they start to sing. Singing on pilgrimage to Piškera"
Izv. prof. dr. sc. Trpimir Vedriš sudjelovao je na "Trideset drugim Marulićevim danima" s izlaganjem Iznašašće apostolskog podrijetla u sjeni turske prijetnje: tragovi humanističke hagiografije u petnaestostoljetnom Ninu.
Izv. prof. dr. sc. Mario Katić sudjelovao je na znanstvenoj konferenciji "New Approaches to ReEnchanting Central and Eastern Europe" s izlaganjem naslova Adriatic Maritime Pilgrimages and the "Re-Enchantment".
Dana 10. veljače 2021. na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru održan je treći sastanak istraživačkog tima Pilgrimar projekta.
U studenom 2021. godine objavljen je članak izv.porof.dr.sc. Trpimira Vedriša.
Tijekom 2021. godine, u više su navrata odrađena etnografska istraživanja na pet lokaliteta (Nin, Kukljice, Tarac, Piškera i Perast)
Tijekom svibnja, rujna i studenog 2021. godine napravljeno je zračno snimanje lokaliteta.
U svibnju i rujnu 2021. godine organizirane su fokus grupe na lokalitetima Kukljica i Nin.
Započelo je istraživanje turističke perspektive i iskustva maritimnih hodočašća lokalnog stanovništva i turista koji ostvaruju noćenja na lokaciji gdje se odvija određeno hodočašće. Zasad su obrađene lokacije hodočašća Gospe od Sniga u Kukljici na otoku Ugljanu te Gospa od Zečeva u gradu Ninu.
U svibnju je nastavljeno terensko istraživanje u Ninu koje je obuhvatilo praćenje hodočašća i svetkovine Gospe od Zečeva. Pomoću praćenja sa sudjelovanjem i provedbom intervjua, produbljeno je znanje o važnosti svetkovine za lokalno stanovništvo, kao i hodočasnika koji dolaze iz udaljenijih krajeva Hrvatske te drugih zemalja. Provedeni su manji sastanci s više kazivača i dogovoreni novi individualni i grupni intervjui za sljedeći dio istraživanja. Uspostavljen je kontakt s novim župnikom i lokalnom samoupravom te dogovoreno daljnje sinergijsko razvijanje društvenih i kulturnih sadržaja s ciljem zaštite i očuvanja kulturne baštine i nastavka štovanja Gospe od Zečeva uz revitalizaciju pojedinih dijelova proslave prilagodbom suvremenom dobu.