GOSPA OD ZEČEVA, NIN
Prema jednoj predaji, u starom selu Jasenovu u vrškom polju, živjela je mlada udovica Jelena Grubišić koja je doživjela vizije u kojima je dobila uputstva o tome što treba učiniti u Gospinu čast nakon čega je doživjela i Gospino ukazanje 1516.godine. Zbog opasnosti od ponovnih osmanskih provala kip Gospe od Zečeva je 1587.godine prenesen u kapelicu Sv.Ambroza u Ninu te sve do druge polovice 17.stoljeća ostaje nepoznato je li se kip Gospe prenosio iz Nina na Zvečevo. Za vrijeme Kandijskog rata, 1646. godine kada je Nin spaljen, Gospin kip se prenio u Zadar u crkvu Sv. Stošije, pa se nakon obnove ponovno vraća u Nin 1674.godine. Od tada se svake godine u svibnju (mjesecu ukazanja) odvija hodočašće prilikom kojeg se Gospin kip prenosi na Zečevo, pa potom ponovno vraća u Nin.
GOSPA OD SNIGA, KUKLJICA
Prema jednoj predaji u kolovozu 1514.godine je u Kukljici pao snijeg čemu se pridodaje događaj u kojem su ribari, uslijed velikog nevremena, zazivali Gospu u pomoć i pritom se zavjetovali da će joj podići crkvu u Ždrelcu. Hodočašće Gospi od Sniga u Kukljici na otoku Ugljanu tradicionalno se odvija svake godine 5.kolovoza, kada se kip Gospe brodskim putem prevozi iz zavjetne crkve u Ždrelcu do mjesne crkve Sv.Pavla u kojoj će biti sve do početka rujna, kada se ponovno istim putem vraća u njenu matičnu crkvu. Tom prilikom se Gospin kip prevozi u glavnom, tegljanom brodu, oko kojeg kruže ostale brodice koje sudjeluju u procesiji koja je u novije doba postala i turističkom atrakcijom.
GOSPA OD TARCA, KORNAT
Današnja crkva Pohođenja Marijina, u narodu nazivana i Gospe Petrovčića, a danas najčešće nazivana Gospe o' Tarca, nastala je u blizini plodnog polja Tarac, u podnožju bizantske utvrde Turet. Ta romanička crkvica sagrađena je u prostoru mnogo veće ranokršćanske crkve. Starokršćanska crkva je sve do srednjeg vijeka ostala u funkciji. Kult se i danas održava i to hodočašćem brodova, a ponajviše od strane stanovnika Murtera, većinskih vlasnika kornatskih posjeda. Datum slavljenja kulta bio je 31. svibnja - Pohođenja Blažene Djevice Marije, onda je bio određen za 2. svibnja, odakle je i naziv Gospe Petrovčića - datum četiri dana poslije Petrove (Sv. Petar i Pavao), no danas je određen za prvu nedjelju u srpnju kako bi što veći broj vjernika i turista mogao prisustvovati slavljenju blagdana. Gospe o' Tarca bila je sve donedavno svetište kornatskih težaka i pastira. Uz tradicionalno hodočašće brodovima i misno slavlje vrši se i blagoslov polja, pašnjaka i mora.
KRALJICA RIBARA, PIŠKERA, OTOK JADRO
Hodočašće “Kraljici ribara” odvija se zadnje subote u srpnju kada hodočasnici brodicama idu iz mjesta Sali te drugih okolnih mjesta na otok Jadra u kornatskom arhipelagu. U uvali Piškera tada se održava misno slavlje u crkvi Male Gospe ili kako je mještani zovu “Kraljice ribara”. Crkva je sagrađena 1560. godine kada je u Piškeri bilo živo ribarsko naselje – jedino takvo naselje na Jadranu. Tada se služba u crkvi odvijala redovito sve do 1939. godine kada je održano zadnje misno slavlje. Hodočašće na Piškeru započeto je ranih 90-ih godina 20. stoljeća.