top of page

PETI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE GRUPE

U petak 2. veljače 2024. godine održan je peti, ujedno i zadnji, sastanak istraživačkog tima projekta Jadranska maritimna hodočašća u lokalnom, nacionalnom i transnacionalnom kontekstu (PILGRIMAR). 

Na sastanku su voditelj izv. prof. dr. sc. Mario Katić i suradnici predstavili svoj rad tijekom 2023. godine, to jest četvrtog izvještajnog razdoblja, te raspravili radni i financijski plan za nadolazeće razdoblje. 

 

ARHIVSKA ISTRAŽIVANJA

 

U razdoblju od 20. do 24. studenog 2023. provedeno je arhivsko istraživanje u Arhivu Zadarske nadbiskupije. Uz dodatnu provjeru ranije pregledanih fondova (v. izvješća iz prethodnih godina) proučavana je građa vezana uz Ninsku biskupiju.

FOKUS GRUPE I INTERVJUI

U Perastu, Crna Gora, 29.4.2023. organizirana je fokus grupa s relevantnim dionicima lokalne zajednice s ciljem istraživanja utjecaja turizma na maritimno hodočašće Gospi od Škrpjela dok je grupni intervju održan 1. svibnja 2023. godine u Perastu (Boka kotorska, Crna Gora). Na grupnom intervjuu sudjelovalo je lokalno stanovništvo uključeno u organizaciju maritimnog hodočašća Gospinom svetištu na otoku Gospa od Škrpjela, koji se nalazi u Bokokotorskom zaljevu. Ovo hodočašće se u lokanoj zajednici naziva "fašinada", a predstavlja vrijednu kulturnu baštinu ovoga kraja, s obzirom da se odražava preko 500 godina. Cilj grupnog intervjua bio je utvrditi stavove lokalnog stanovništva o mogućnostima i ograničenjima prezentacije te korištenja maritimnog hodočašća i svetišta Gospe od Škrpjela u lokalnoj zajednici. Iako hodočašće i svetište imaju posebno mjesto u vjerskom životu i kulturnom identitetu mjesta Perast, njihov utjecaj vidljiv je i u društveno-gospodarskom životu cijelog zaljeva, posebice s aspekta turizma. Osim ovog, provedeno je anketno istraživanje na lokalnom stanovništvu i turistima s ciljem utvrđivanja njihovih stavova o mogućnostima i ograničenjima korištenja maritimnog hodočašća i svetišta Gospe od Škrpjela u turističke svrhe.

U organizaciji i provođenju fokus grupe sudjelovali su doc. dr. sc. Tomislav Klarin i izv. prof. dr. sc. Mario Katić

ETNOGRAFSKA TERENSKA ISTRAŽIVANJA, 2023.

GOSPA O' TARCA, KORNAT 

U srpnju 2023. godine provedena etnografska terenska istraživanja na otoku Kornatu bila su fokusirana na dio prakse koji se odvija nakon obreda . Dok u crkvenom dijelu sudjeluju svi oni članovi koji mogu izdvojiti vrijeme i doploviti u Kornate, organizatori ugošćavanja svećenika i njegovih uzvanika podijeljeni su u četiri grupe pri čemu je svaka grupa imala svoju godinu. U tu podjelu bila su uključena tri porta, ali u najvećem portu, Velike Vruje, budući je oko sedamdesetak obitelji, organizatori su podijeljeni u dvije grupe tj. u dvije godine. Ovogodišnji uži fokus istraživanja bio je usmjeren na to u kolikoj mjeri u organizaciji sudjeluju obitelji koje u danima oko same
svečane mise i ručka imaju umiruće članove obitelji te na organizacijsku okolnost koja se na „mala vrata“ uvukla u organizaciju
ručka - ručak u ugostiteljskom objektu. Otvarajući pitanje koliko se autohtonih izričaja nepovratno gubi unutar ovih organizacija te promatrajući izostajanje pojedinih zajednica, uočava se nenadoknadiv gubitak karika koje održavaju cjelovitost strukture ovog hodočašća.

GOSPA OD ZEČEVA, NIN

Tijekom 2023. godine provedena su još četiri terenska istraživanja u Ninu, ukupno dvanaest od početka projekta.

Krajem travnja krenulo se promotriti obilježavanje sv. Marka, no zbog lošeg vremena bilo je moguće jedino provesti intervjue, jer procesije oko crkvice sv. Nikole u Prahuljama nije bilo. Također zbog lošeg vremena 5. kolovoza nije bilo prigodne mise ni prijenosa kipa na otočić Zečevo, već je sve održano u gradu Ninu.

Zabilježeno je obilježavanje Gospe od Zečeva 5. svibnja sudjelovanjem na hodočašću pješice do otoka Zečeva te 15. svibnja na ustanovljeni blagdan u Ninu sa svečanom misom koju je predvodio mons. Milan Zgrablić, zadarski nadbiskup.

Odrađeni su završni intervjui s najčešće ispitivanim kazivačima, a ukupni broj intervjuiranih osoba je zaključen na 91. Istraživanja su provedena pomoću intervjua te metodom promatranja sa sudjelovanjem na temelju čega su napravljene terenske bilješke.

GOSPA OD SNIGA, KUKLJICA

Tijekom lipnja 2023. godine nastavljen je proces intervjuiranja mještana koji imaju važne uloge u organizaciji i održavanju procesije Gospe od Sniga. Glavni dio hodočašća u kolovozu kada se brodovima ide po Gospin kip u zavjetnu crkvu i dovodi u mjesnu crkvu Sv. Pavla, a potom drugi dio u rujnu kada se Gospin kip vraća na prvobitno mjesto, bili su obilježeni promatranjem na terenu te prikupljanjem vizualnog materijala.

U kolovozu 2023. je ponovno uspostavljen dogovor oko sudjelovanja u ukrašavanju Gospinog kipa sa mještankama, te je u rujnu nastavljen proces intervjuiranja započet u lipnju.

KRALJICA RIBARA, PIŠKERA

Tijekom 2023. godine terensko istraživanje vezano uz hodočašće iz Sali na Piškeru odrađeno je u dva navrata. Ovogodišnja su istraživanja bila usmjerena na procesualnost hodočašća, točnije na pjevanje tijekom plovidbe i boravka na Piškeri.
Istraživanju se pristupilo tehnikom mapiranja. Ovom tehnikom dobiven je materijal koji je otvorio nova pitanja i fokuse u istraživanju pa se može kazati kako je ono što je započeto kao istraživanje pjevanja dovelo je do promatranja procesualnosti hodočašća unutar čega se otvorilo pitanje određivanja prostora zajednice te njene pripadnosti.
Osim toga, dobivena je i prilika za sudjelovanje na hodočašću Gospi od Tarca sa saljske strane tijekom čega je fokus također bio na pjevanju, prostoru i pripadnosti. 

GOSPA OD ŠKRPJELA, PERAST

Tijekom travnja, svibnja i srpnja 2023. godine, odrađeno je etnografsko terenska istraživanje u Perastu. Tijekom istraživanja organizirana je fokus grupa te grupni intervju, te je provedeno sudjelovanje s promatranjem komemoracije Peraškog boja iz 1654. godine, te Fašinade.

Osim toga, organizirano je i sudjelovanje u  snimanju dokumentarnog filma o Fašinadi u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom, Programskim odjelom Kultura.

ČETVRTI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE GRUPE

U četvrtak, 9. veljače, održan je četvrti sastanak istraživačkog tima projekta Jadranska maritimna hodočašća u lokalnom, nacionalnom i transnacionalnom kontekstu (PILGRIMAR)! 

Na sastanku su voditelj izv. prof. dr. sc. Mario Katić i suradnici predstavili svoj rad tijekom 2022. godine, to jest trećeg izvještajnog razdoblja, te raspravili radni i financijski plan za četvrto izvještajno razdoblje. 

ETNOGRAFSKA TERENSKA ISTRAŽIVANJA, 2022.

GOSPA O' TARCA, KORNAT

Fokus ovogodišnjeg istraživanja bio je vezan za redoslijed ugošćavanja svećenika i njegovih crkvenih  uzvanika, uređivanje crkve, pripremu i organizaciju svečanog ručka hodočasnika Gospe o' Tarca i pronalaženje razloga koji su doveli do izostajanja porta (pȍrat – prirodno zaštićena uvala s kućicama kornatskih stanovnika) Lučica u samoj organizaciji ugošćavanja. Osim toga istraživačica se pozabavila i pitanjima vezanim uz sve učestaliju praksu održavanja ručka u restoranu pri čemu je otvorila pitanje koliko se autohtonih izričaja nepovratno gubi unutar ovih organizacija? Nadalje, promatrajući izostajanje pojedinih zajednica uočava se nenadoknadiv gubitak karika koje održavaju cjelovitost  strukture ovog hodočašća. 

KRALJICA RIBARA, PIŠKERA

Doktorandica Petra Valovičić provela je četiri etnografska terenska istraživanja na području Sali, Dugi otok i Piškere, otok Jadra tijekom 2022. godine. U svibnju je provedeno istraživanje s fokusom na pjevanje unutar religijskih praksi, ali i pjevanja u javnom prostoru tijekom, za zajednicu, značajnih blagdana. Istraživanje tijekom zadnjeg tjedna srpnja fokusiralo se na pripremu i orgaizaciju hodočašća na Piškeru te na sudjelovanje i promatranje same prakse. Dva tjedna nakon hodočašća provedeno je kratko etnografsko istraživanje tijekom blagdana Vele Gospe pri čemu je fokus bio na pjevanju. Kratak teren u prosincu istraživačica je iskoristila za provođenje intervjua s onim sudionicima hodočašća koji se u Kornatskom arhipelagu zadržavaju tri dana, kako bi dobila uvid u njihovo ovogodišnje iskustvo hodočašća. 

GOSPA OD ZEČEVA, NIN

Tijekom 2022. godine provedena su četiri etnografska terenska istraživanja u gradu Ninu. Osim svetkovine i hodočašća Gospe od Zečeva u svibnju (po običaju 5.5. i 23.5. koji je promjenjivi datum u odnosu na Uzašašće Gospodinovo) i kolovozu (po običaju 5.8.), istraživanje je obuhvatilo i proslave blagdana svetaca zaštitnika grada Nina, svete Marcele i svetog Anselma (po običaju 25.8. i 26.8.). Hodočašće i svetkovina Gospe održani su po tradiciji prijevozom kipa u kaićima (plazuljama) do otočića Zečevo na Prikazanje 5.5. i ponovljeno za one koji dolaze izvan Hrvatske 5.8. te je bilo popraćeno vjernicima iz Nina, okolice i dijaspore. U ponedjeljak uoči Uzašašća Gospodinova (ove godine to je bio 23.5.) koncelebrirano misno slavlje predvečer predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Na taj dan se okupilo više stotina vjernika, te je održana svečana procesija kroz grad Nin. Istraživanje je provedeno pomoću intervjua i promatranja sa sudjelovanjem. S pojedinim kazivačima radi se zajednički na tekstu buduće manje publikacije koja će obuhvatiti tradicije i način života Ninjana unazad 100injak godina na temelju prikupljenih terenskih podataka, a s posebnim osvrtom na proslavu blagdana Gospe od Zečeva i povijesne promjene koje su prisutne u ovom maritimnom hodočašću.

GOSPA OD SNIGA, KUKLJICA

U kolovozu 2022. godine u Kukljici na otoku Ugljanu doktorandica Adriana Pojatina odradila je terensko istraživanje tijekom kojega se fokusirala na glavni dio hodočašća Gospi od Sniga. Ove godine doktorandica je imala priliku sudjelovati i u dijelu priprema za procesiju te u fešti koja je prethodne dvije godine bila odgođena zbog pandemijskih okolnosti.

GOSPA OD ŠKRPJELA, PERAST

 

Mario Katić odradio je još jedno terensko istraživanje u Perastu. Ovoga puta aktivno je sudjelovao u 571. Fašinadi koja se održala 22. srpnja 2022. godine. Zajedno s lokalcima i drugim gostima bio je dio procesije barkama ploveći u barci iz 1940. godine. Ovo mu je omogućilo dokumentiranje Fašinade iz specifične perspektive direktnog sudionika.

FOKUS GRUPE I INTERVJUI

Grupni intervju održan je 13. svibnja 2022. godine u prostorijama Centra Jedro u mjestu Murter na otoku Murteru. Na grupnom intervjuu sudjelovali su predstavnici različitih organizacija, udruga i građana povezanih s maritimnim hodočašćem Gospi od Tarca na otoku Kornatu u Nacionalnom parku Kornati. Cilj grupnog intervjua bio je utvrditi stavove o mogućnostima i ograničenjima prezentacije te korištenja religijske prakse hodočašća Gospi od Tarca u lokalnoj zajednici otoka Murtera i u turističke svrhe. 

Osim toga, provedeno je anketiranje stanovnika Murtera i Vruja, murterskog naselja na otoku Kornatu, kao i sudionika tijekom samog hodočašća.

20. svibnja 2022. godine u prostorijama Hrvatske knjižnice i čitaonice u mjestu Sali na Dugom otoku održan je grupni intervju. Na grupnom intervjuu sudjelovali su predstavnici različitih organizacija i građana povezanih s maritimnim hodočašćem Kraljici ribara u uvali Piškera na otoku Jadra koji se nalazi u Nacionalnom parku Kornati. Sa mještanima se vodio razgovor o hodočašću u kontekstu turizma i svakodnevice, a cilj grupnog intervjua bio je utvrditi stavove o mogućnostima i ograničenjima prezentacije te korištenja religijske prakse hodočašća Kraljici ribara u lokalnoj zajednici mjesta Sali kao i u turističke svrhe. Osim toga, provedeno je i anketiranje lokalne zajednice i turista. 

TREĆI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE GRUPE

Dana 10. veljače 2021. u predavaonici 125 na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru s početkom u 8:00 sati održan je treći sastanak istraživačkog tima Pilgrimar projekta. Raspravljalo se o provedenim aktivnostima drugog izvještajnog razdoblja, te o radnom i financijskom planu za treće izvještajno razdoblje. Posebna točka dnevnog reda bila je uputa HRZZ-a o planu upravljanja istraživačkim podacima (PUP).

 

DRUGI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE GRUPE  

 

Na 2. sastanku istraživačkog tima koji se održao u petak, 5. veljače 2021. u predavaonici 125 na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, s početkom u 9:00 sati, kroz točke dnevnog reda raspravljalo se o izvješću voditelja projekta za prvo izvještajno razdoblje, izvješćima suradnika projekta za prvo izvještajno razdoblje, o radnom i financijskim planu za drugo izvještajno razdoblje, te je planirana provedba aktivnosti za treće izvještajno razdoblje.

ETNOGRAFSKA TERENSKA ISTRAŽIVANJA 2020./2021.

 

KUKLJICA -  GOSPA OD SNIGA

Etnografsko terensko istraživanje hodočašća Gospi od Sniga (5.8.) u Kukljici na otoku Ugljanu započelo je u kolovozu 2020. godine, kada se Gospin kip tradicionalno prevozi iz istoimene zavjetne crkve u mjesnu crkvu Sv. Pavla. Istraživanje se potom nastavilo u rujnu, kada se kip istim putem vraća u njenu matičnu crkvu gdje će ostati do iduće godine.

 

 

PIŠKERA - KRALJICA RIBARA

 

Tjekom 2021. godine provedena su tri terenska istraživanja na području mjesta Sali na Dugom otoku pri čemu je ostvareno i sudjelovanje na hodočašću na Piškeru, točnije u istoimenu uvalu na otoku Jadro u Kornatskom arhipelagu. Tereni su obuhvaćali tri etape određene samim hodočašćem koje se odvija zadnje subote u mjesecu srpnju. Prvi je teren odrađen je krajem lipnja pri čemu je cilj bio upoznati zajednicu u koju se ulazi te postaviti temelje za daljnje istraživanje. Krajem srpnja i početkom kolovoza drugi je teren obuhvaćao i sudjelovanje na hodočašću “Kraljici ribara” točnije hodočašću “na Piškeru”, dok je treći teren početkom prosinca doveo do produbljivanja teme i dubljeg ulaska u zajednicu.

 

 

OTOK KORNAT - GOSPA O' TARCA

 

Tijekom 2021. godine provedeno je etnografsko istraživanje hodočašća Gospi o'Tarca na otoku Kornatu. Istraživanje je izvedeno u jednom mahu, od početka priprema za hodočašće, pripreme ručka do sudjelovanja na hodočašću. Etnografskom istraživanju prethodilo je istraživanje povijesti i konteksta ovoga lokaliteta čime su otvorena pitanja kojima se na terenu pozabavilo, a neka od njih su kontinuitet kulta, pomicanje datuma njegova održavanja, ali i raspored uvala, to jest obitelji koje organiziraju ručak za hodočasnike. Osim toga razgovaralo se i o hodočašću Kraljici ribara na Piškeru kako bi se obuhvatilo viđenje ovog lokaliteta od strane Murterana.

 

 

NIN - GOSPA OD ZEČEVA

Tijekom 2021. godine u Ninu je proveden drugi dio od ukupno četiri dijela planiranog terenskog istraživanja u sklopu projekta PILGRIMAR. Prva proslava je tradicionalno bila u svibnju kao najstariji dio hodočašća Gospi od Zečeva i to u 2 navrata: na dan ukazanja Gospe po predaji 5. svibnja i u ponedjeljak uoči svetkovine Uzašašća Gospodinova. Druga proslava je održana 5. kolovoza koja je uvedena unazad nekoliko godina uz obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana branitelja. Istraživačica je provela sudjelovanje s promatranjem, postajući dijelom istraživanog terena uz osobnu participaciju na hodočašću, misama i druženju u sklopu hodočašća. Kako je to druga godina kontinuiranog istraživanja, tijekom intervjua otvorile su se dodatne teme aktualnog načina proslave svetkovine, no ipak uz prisjećanje na prošla vremena, što je bilo dominantnije u razgovorima tijekom prve godine istraživanja. Pomnijim terenskim uvidom pokazala se kompleksnost jednog takvog kulturnog fenomena i isprepletenost sa svakodnevnim životom zajednice, uključujući novo stanovništvo i turiste koji pristižu u Nin usporedo kako jača turizam posljednjih godina. Uz promatranje ceremonijalnog dijela hodočašća, provedeni su otvoreni intervjui u kojima se saznalo više o pojedinim životnim pričama intervjuiranih (uglavnom stanovnika Nina i nešto manje turista), kao i osobnim vjerskim praksama koje oblikuju hodočašće Gospi od Zečeva u Ninu.

 

PERAST - GOSPA OD ŠKRPJELA

Tijekom 2021. godine provedena su etnografska terenska istraživanja na području Perasta (Crna Gora) kroz tri kampanje. Tijekom prvog terenskog istraživanja, istraživač Mario Katić upoznao je ključne aktere organizacije hodočašća, predstavio se lokalnoj zajednici i lokalnim relevantnim institucijama. Ovo razdoblje odabrano je zbog održavanja jedne od najvećih svetkovina povezanih uz štovanje Gospe od Škrpjela, blagdan Gospe Peraške koji se slavi 15. svibnja u spomen na pobjedu Perasta nad Osmanlijama iz 1654. godine. U drugom terenskom istraživanju promatrale su se pripreme i održavanje maritimnog hodočašća pod nazivom „Fašinada“ koje se održava u spomen na proces izgradnje škoja Gospe od Škrpjela nakon, prema predaji, otkrivanja čudotvorne slike na stijeni ispred Perasta. Tijekom trećeg terenskog istraživanja odrađeno je zračno snimanje Perasta, škoja Gospe od Škrpjela i njegove okolice.

ZRAČNO SNIMANJE LOKALITETA

 

Tijekom svibnja, rujna i studenoga 2021. obavljeno je terensko istraživanje na području pet lokaliteta koji su u fokusu projekta. Provedeno je zračno snimanje lokaliteta na kojima postoji praksa maritimnih hodočašća. Konkretno, radi se o crkvama Gospe od Zečeva na Zečevu, Gospe od Sniga u Kukljici, Gospe od Tarca na Kornatu, Gospe od Ribara na Piškeri. Osim crkava, snimljen je i teren u neposrednoj blizini, odnosno pojedini hidro(geomorfološki) i pedološki objekti koji su možebitno na neki način u korelaciji s hodočašćem

ANKETIRANJE LOKALNOG STANOVNIŠTVA I TURISTA

 

 Tijekom prve godine istraživanja formulirana je metodologija i instrument istraživanja - oblikovan je anketni upitnik i za lokalno stanovništvo i za turiste. U drugoj godini projekta, 2021.godine, započelo je istraživanje turističke perspektive i iskustva maritimnih hodočašća lokalnog stanovništva i turista koji ostvaruju noćenja na lokaciji gdje se odvija određeno hodočašće. Zasad su obrađene lokacije hodočašća Gospe od Sniga u Kukljici na otoku Ugljanu te Gospa od Zečeva u gradu Ninu. Planira se nastavak anketnog ispitivanja i u drugim lokacijama koje projekt obuhvaća u kojima će se koristiti ista metodologija i instrument istraživanja.

 

FOKUS GRUPE

Tijekom 2021.godine provedene su fokus grupe u Kukljici i Ninu. S mještanima su se vodili razgovori s naglaskom na teme turizma te hodočašća u kontekstu svakodnevice i turizma. 

 

ARHIVSKA ISTRAŽIVANJA

 

Tijekom 2021. godine arhivskim istraživanjem bavili su se izv.prof.dr.sc. Ante Blaće i izv.prof.dr.sc. Trpimir Vedriš. Obrađena je građa dostupna u Državnom arhivu u Zadru (DAZD) gdje su unutar fondova sa starim kartama istraženi Kartografska zbirka (signatura: HR-DAZD-383), Mape Grimani (HR-DAZD-6) i Miscellanea (HR-DAZD-377). Unutar fondova s katastarskim dokumentima istražen je fond Mletački katastar. Također, istražene su i Katastarske knjige (HR-DAZD-5), a unutar obiteljskih fondova fond Obitelj Lantana – Zadar (HR-DAZD-359) i Obitelj Petricioli – Sali, Zadar (HR-DAZD-359). U Državnom arhivu u Splitu (DAST) istraživanje je bilo usmjereno na fond Arhiv mapa za Istru i Dalmaciju (HR-DAST-152) koji sadrži dokumente nastale u prvoj sustavnoj katastarskoj izmjeri Dalmacije provedenoj u prvoj polovici 19.st. Dokumenti su organizirani na razini katastarskih općina, pa je u ovom slučaju analizirano pet tzv. Ekonomskih operata (Operato d'estimo censuario) koji se odnose na pet katastarskih općina u kojima se nalaze lokaliteti maritimnih hodočašća (Vrsi, Kukljica, Sali, Murter i Perast). Ekonomski operati (nastali 1840-ih) ponajprije donose podatke o ekonomskim aktivnostima tadašnjeg stanovništva – poljoprivredi i obradi zemlje, ali i ostalim aspektima života koji su bili važni za tadašnju zajednicu – npr. o pojedinim crkvama. 

Nadalje, u Državnom arhivu u Zadru (DAZD) pregledana je građa koja se tiče 'ninske ostavštine' u svrhu detektiranja tragova štovanja Gospe od Zečeva, dok je u Arhivu Zadarske nadbiskupije (AZDN) i Znanstvenoj knjižnici u Zadru (ZKZD) proučen arhivski materijal nekadašnje Ninske biskupije, te prikupljeni izvori kao što su: Popisi kaptolskih desetina, popisi misa služenih na oltaru Gospe od Zečeva i pojedinačni popisi zahvata popravaka crkve Gospe od Zečeva. Napravljena su i istraživanja u Državnom arhivu u Dubrovniku (DADu) i Arhivu Dubrovačke biskupije gdje je provedeno rekognosciranje arhivske građe, odnosno „sondažno“ istraživanje. Boravak u oba navedena arhiva pokazalo je da materijala od interesa za povijest kulta (i hodočašća) Gospe od Škrpjela u dubrovačkim arhivima (gotovo da i) nema. Dodatno je u zadarskom Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture pregledana foto i tekstualna dokumentacija o crkvama na području zadarskog zaleđa, s naglaskom na Nin i okolicu. Arhivsko istraživanje završeno je terenskim obilaskom Nina te arheološkog lokaliteta Ljubljana kraj Ljupča.

PRVI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE GRUPE / FIRST RESEARCH GROUP MEETING

Prvi sastanak istraživačke grupe održan je 27. veljače 2020. godine u prostorijama Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Na sastanku se raspravljalo o planovima realizacije aktivnosti za 2020. godinu. Dogovorile su se temeljne smjernice pisanja izvještaja, pohranjivanja prikupljenih podataka, te rješavanja etičkih pitanja terenskih istraživanja.

​​

bottom of page